פיטורים עובדת בהריון - פוטרת בזמן הריון? דעי את זכויותייך!

* כל השמות של האנשים והחברות צונזרו.

רותי עבדה כמזכירה במשך 8 חודשים אצל חברת ישראל ישראל בע"מ שתחת ניהולו של מאיר. חברת ישראל ישראל בע"מ עוסקת בתיווך ומכירת קרקעות באזור המרכז והצפון. במשך 5 החודשים הראשונים בהם עבדה רותי אצל מאיר, גילו אחד לשני יחסי עבודה מצוינים ואף קיבלה רותי מידי חודש מחמאות על עבודתה במשרד ועל צורת העבודה המסודרת שלה.

בחודש החמישי לעבודתה, נכנסה רותי להריון ולא סיפרה לאף אחד במקום העבודה שלה. לאחר כשלושה חודשים מאיר, המנהל של המשרד, שם לב לשינוי במבנה הבטן שלה וניגש אליה ושאל האם היא בהריון. רותי השיבה בתמימות "כן, אני בהריון".

יום הפיטורים

שבוע לאחר שגילה מאיר שרותי בהריון, הניח על שולחנה מכתב פיטורים. הסיבה שצוינה במכתב זה הייתה "צמצומים בהרכב העובדים במשרד". חשוב לציין שבמכתב הפיטורין, מאיר המנהל של המשרד, לא ציין ולא קישר את סיבת הפיטורין לעובדה שרותי בשלבי הריון. רותי נכנסה למאיר לקבל הסברים יותר מעמיקים בנושא, אך מאיר השיב באותם מילים אשר כתב במכתב.

לאחר מספר ימים, לאחר שהתאוששה מהפיטורין, פנתה רותי לעורך דין המתמחה בענייני דיני עבודה שייעץ לה מה לעשות משום שרותי חשדה שלא מדובר בצמצומים במשרד אלא פיטורים בשל העובדה שהיא נכנסה להריון ולא סיפרה למאיר על כך.

כאשר נפגשה עם עורך דין לענייני דיני עבודה, סיפרה לו רותי את הסיפור שקרה והעורך דין פתח בפנייה את הזכויות המגיעות לה עקב הפיטורים, והם:

עובדת אשר מועסקת במקום עבודה, יותר משישה חודשים, אין מעבידה יכול לפטרה, אלא אם ביקש אישור משר העבודה והרווחה (שר התמ"ת בתוארו היום). שר העבודה והרווחה לא ייתן אישור לפיטורין אם ישוכנע כי סיבת הפיטורין היא לא צמצומים אלא פיטורים בעקבות הריון. זאת כאמור בסעיף 9(א) לחוק עבודת נשים תשי"ד 1954. לפי חוק זה, רותי, אינה חייבת להודיע למעסיקיה שהיא בהריון אלא בחודש החמישי או לפני כן אם כן היא עובדת במקום המסכן את חיי העובר. רותי, שעבדה כמזכירה במשרד תיווך אינה מסכנת את העובר שלה ועל כן, לא חייבת ליידע את מנהל המשרד על הריונה.

זכויותיה של רותי אינן מסתיימות, אם לאחר 9 חודשים (לאחר שילדה) תתפטר מהעבודה כדי לטפל בתינוקה, תהיה זכאית רותי לפיצויי פיטורין. הפסיקה הרחיבה את הגדרת התפטרות לצורך הטיפול בילד כך שהעובדת אינה חייבת להיות מרותקת לילדה בבית, אלא גם מעבר למקום עבודה אחר,כשתנאי העבודה מאפשרים גישה נוחה יותר לילד והקלה על הטיפול בילד (כמו שעות עבודה שונות, קירבה גיאורפית), יאפשר לעובדת לדרוש פיצויי פיטורים מתוקף הוראת החוק


יצירת קשר

יצירת קשר עם עו"ד לענייני דיני עבודה - הייעוץ בתשלום

*
*
*
חובה למלא את המסומן ב
*
המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועי לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. בעלי האתר והמחברים אינם נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם או יגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.