האם ניתן לחייב עובד בעלות הכשרה אם הפר התחייבותו?

שאלה: בחברה מסוימת דורשים מהעובדים בשירות לקוחות להתחייב למשך שנה. העבודה נפתחת בקורס של 3 שבועות, במהלכו העובד מקבל משכורת של משרה מלאה. בחוזה נאמר כי אם העובד יעזוב בטרם עברה שנה להתחייבותו- עליו לשלם את עלות הקורס (כמה אלפי ₪). האם זה חוקי?

המעביד רשאי להגיע להסכמה חוזית עם העובד בדבר פיצוי בעבור עלות ההכשרה לתפקידו ובלבד שתהיה התחייבות מפורשת. המעביד משקיע מכספו בעובד ובהכשרתו לצורך ביצוע תפקידו בעבודה. הצדדים רשאים להגיע להסכמות הדדיות ביניהם במסגרת חוזה העבודה. כך למשל מעביד אשר משקיע בעובד כאמור דורש במסגרת החוזה עבודה לתקופה מסויימת. עזיבת מקום העבודה טרם סיום ההסכם מהווה הפרת חוזה עבודה לכל דבר וענין. מכאן, רשאי המעביד לדרוש פיצוי בגין הפרת החוזה ובענין זה פיצוי שווה ערך לעלות הכשרת העובד במקום העבודה.

בפסיקה בית הדין הארצי לעבודה עולה ששעה שמדובר בהכשרה מיוחדת, שהמעביד השקיע בה משאבים מיוחדים ויקרים ושהעובד התחייב , בתמורה, לעבוד אצלו פרק זמן מסוים , ניתן להצדיק הגבלה של חופש העיסוק של העובד למשך תקופה מסוימת.

לענין גובה הפיצוי שנדרש על ידי המעבידה, מכוח סעיף 15(א) לחוק החוזים (תרופות בשל הפרת חוזה), תשל"א-1971 ומכוח הפסיקה, סכום פיצוי שהוסכם מראש בין הצדדים, למקרה של הפרת הסכם, פטור מהוכחת נזק, וסמכותו של בית המשפט להפחתת סכום כאמור , תמומש רק במקרה חריג בו ימצא בית המשפט שלא קיים כל יחס סביר בין סכום הפיצוי המוסכם כאמור לבין הנזק שניתן לחיזוי מראש.

עבדתי במקום עבודה 3 חודשים ופוטרתי בזמן שאני נמצאת כעת בחודש שני להריון. האם מותר לפטר אותי?
להמשך קריאה
עבדתי במפעל 15 שנה ובעקבות מחלה, קיבלתי מכתב מרופא תעשיה הממליץ למפעל לתת לי עבודה בישיבה ובמפעל אין להם עבודה כזו.
להמשך קריאה
עבדתי בתקופה מסויימת שעות רבות מדי יום, ולא שילמו לי שעות נוספות וגם לא ימי חופש. למי עליי לפנות על מנת לתבוע את מה שמגיע?
להמשך קריאה
אני עובד במלצרות כבר כמה שנים. שאלתי היא האם המעסיק יכול לשלם את השכר המגיע לי על ידי טיפים, או שהוא חייב לשלם לי שכר מינימום בסיס?
להמשך קריאה
אני עובד מזה שנתיים בחברה גדולה במשלוחים והובלות. בעוד חודשיים אני אמור להתגייס לצה"ל. האם אני זכאי לפיצויי פיטורים?
להמשך קריאה
עבדתי מספר תקופות לא ברצף. כיצד נקבע מועד תחילת העבודה ? איך אפשר לדעת אם אני זכאי לפיצויי פיטורין?
להמשך קריאה
יצירת קשר

יצירת קשר עם עו"ד לענייני דיני עבודה - הייעוץ בתשלום

*
*
*
חובה למלא את המסומן ב
*
המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועי לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. בעלי האתר והמחברים אינם נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם או יגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.